Zkušenosti ze zahraničních kampusů #1

V tomto seriálu vám představíme zkušenosti studentů, kteří měli šanci poznat kampusy vysokých škol v zahraničí. Jejich poznatky vám možná pomohou získat představu o tom, jakou změnu byste si v Kampus Dejvice vlastně přáli. Stále totiž probíhá sběr vašich nápadů a připomínek k plánované revitalizaci kampusu. Dotazník můžete vyplnit zde do 31.března.
Pokud vás níže sepsané články podnítí alespoň k zamyšlení nad Erasmem, budeme z toho mít také velkou radost. Studium v zahraničí je totiž jednou z nejlepších praxí, kterou si student může zvolit.

 

Vrije Universiteit, Amsterdam

Ing. Jakub Med (VŠCHT)

Strávil jsem jeden rok na Erasmu v Amsterdamu na Vrije Universiteit Amsterdam (VU). Kampus jako takový krásou neoplývá, jedná se o komplex budov bez výraznějšího architektonického záměru až na výjimku jediné moderní budovy. Z hlavní budovy univerzity má člověk spíš pocit paneláku nebo při špatném počasí až věznice. Beton zde vládne všude, včetně rozlehlého vnitřního prostoru mezi bloky. Na druhou stranu je kampus velmi bohatě, a hlavně pragmaticky vybaven. Najdete zde hřiště na beachvolleyball, stoly na pinčes nebo basketbalový plácek a lezeckou stěnu. Když člověk dostane hlad, je zde na výběr z několika kantýn umístěných v budovách školy, které doplňují venku postávající pojízdné stánky s občerstvením.

Podnebí Amsterdamu je specifické tím, že tam je málokdy vyloženě hezky, zato často a silně fouká vítr. Místní jsou tomu ale přivyklí, a i v podzimních sychravých dnech vyrazí se svým obědem ven, k jednomu z mnoha stolků a laviček. Protože město je plné zeleně, slouží prostředí kampusu převážně jen k trávení času mezi přednáškami a na obědovou pauzu. Za skutečným odpočinkem v přírodě člověk raději dojede za pár minut na kole do některého z nedalekých parků.

Pokud bych měl situaci porovnat s naším kampusem v Dejvicích, na první pohled je ten Dejvický oku libější, vybízí více k trávení času a v určitých místech připomíná holandské parky. Na druhou stranu mu velmi schází vybavenost, která by sem lidi přivedla. Neexistuje žádné sportovní vyžití, většina míst, kde lze trávit čas jsou neupravené zelené plochy s absencí laviček nebo stolku. Posedět se dá v klidu víceméně jen v parku za NTK, nebo v kavárně Prostoru – NTK, která je zároveň jediným veřejně přístupným místem s občerstvením v celém Kampusu. To však ani zdaleka nestačí k ukojení všech potřeb, a hlavně neexistující konkurence nevytváří tlak na kvalitu sortimentu a služeb. A i kdyby zde přistavilo několik stánků s občerstvením, brzy by se projevil nedostatek míst k sezení a také absence jakéhokoli dalšího vyžití. Má-li kampus žít a přivést sem lidi, musí nejprve něco zajímavého nabízet.

Chalmers University of Technology, Gothenburg 

Adam Dvořák (ČVUT)

Campus Johanneberg

Architekturu na Chalmers studuji druhým rokem. Univerzita má dva kampusy. Jeden je více součástí struktury města (Campus Johanneberg) vybudovaný někdy ve třicátých letech, který je součástí městské struktury. Druhý, novější (Campus Lindholmen), byl zbudován podél řeky, kde nahradil budovy (či adaptoval) námořního průmyslu. Já naprostou většinu svého studia trávím v Johannebergu, kde se nachází fakulta architektury.

Škola je soukromá (čili nevlastněná státem), nicméně Evropani za studium platit nemusí (pravděpodobně díky štědrým dotacím, které univerzita dostává, ale moc o tom nevím). Jedním ze spoluvlastníků je Studentská asociace, a to se podle mě hodně podepisuje na postavení studentů zde (oproti např. ČVUT).

Studentský dům (Student union house) se nachází v Johannebergu. Jeho součástí je obchod, posluchárna, hospoda, menza, bazén, sauna, tělocvična, klubovna, noční klub atd. Budova je otevřena 24/7 stejně jako většina budov v kampusu. Po oficiálních hodinách je nutné ke vstupu použít studentskou kartu a naklikat kód. Žádní security guys ani turnikety tady nejsou.

Před a vedle studentského domu se nachází dva plácky. Plácek před je jakousi křižovatkou, kde se často konají různé akce pořádané studenty. Plácek vedle je umístěn před menzou, takže tam ve slunné dny obědváme. Vagón sousedící s tímto pláckem je možné si zabookovat a pořádat tam akce. Obecně se po kampusu nachází mnoho prostorů, které si můžou studenti bookovat. Např. v budově fakulty architektury je ve sklepě hospoda s pípou. Vždy se to řeší přes studentské asociace.

V kampusu se nachází mimo jiné knihovna, několik hospod a lezecká stěna. Nedávno zde byl zbudován Akademsika hus s coworkingovými prostory. Tato budova neslouží primárně pro studenty (cílí tak nějak na všechny, kteří mají zájem). My v poslední době hojně využíváme prostor nacházející se v této budově, kterému se říká makerspace(jakási dílna). Za nepatrný příspěvek zde můžeme v podstatě trávit veškerý čas, využívat veškeré vybavení (od 3D tiskáren po šicí stroj) a využívat kávovar (a brát si ovoce).

V budovách kampusu je rozmístěných mnoho tiskáren. Student za tisk platí přes printing quota, respektive částku sloužící primárně k tisku, kterou si lze kdykoliv přes internet dobít. Soubory k tisku se posílají přes internet, takže je to celý mega pohodlný.

Kampus se pyšní vyspělostí na poli udržitelnosti a technologií. Přímo ve středu kampusu je Chalmers Power Central soustřeďující se na výzkum energií a dodává kampusu dodává kampusu elektřinu, topení, chlazení a stlačený vzduch. Na jaře se má po kampusu pohybovat HUGO – robot doručující zásilky po kampusu. V Lindholmenu se pohybují malé autonomní autobusy atd.

Během epidemie probíhá výuka online, ale prostory školy zůstávají otevřené (až na saunu apod.), takže se nic až tak zásadně nezměnilo.

Ve stručnosti, přístup ke studentům zde je mnohem „zdravější“, což se zrcadlí v životě a vybavenosti kampusu. Veškerá komunikace s lidmi z administrativy je v porovnání s ČVUT výrazně jednodušší. Kampus se tím stává živější a studenti angažovanější.

Chalmers‘ Campus tour:

https://www.youtube.com/watch?v=9dD4LFAT_iU&ab_channel=ChalmersUniversityofTechnology

Welcome to Chalmers Student Union Building:

https://www.youtube.com/watch?v=VKxGtdXKd38&ab_channel=WeAreChalmers


Walking through Chalmers Campus Johanneberg: